Design a site like this with WordPress.com
Začít

Když rozkvetou sakury

Víte, co to znamená, když ve Vancouveru rozkvetou sakury? Konečně dorazilo jaro. Vlastně by se dalo říct, že už je v plném proudu.

Okolní kopce se zazelenají, i když na některých vrcholcích lze stále ještě spatřit snít. Tichý oceán je najednou nějak modřejší a kouzelnější než během zimy. Na plážích se objevují první otužilci. V ulicích je rušno.

Je čas otevřít turistické cesty a pustit dobrodruhy do hor. Náruživí sportovci museli čekat celou zimu na to, aby si ověřili svou kondici na brutálně prudkém stoupání s názvem Grouse Mountain. Ti nejzdatnější jsou schopni tento 2,9 km dlouhý a intenzivní výstup zdolat i za necelou půl hodinu. Do strmého kopce těžce oddechují a nelidským tempem kličkují mezi „normálními smrtelníky,“ kteří je obdivují. Rozkvétá i celý Stanley Park, jeden z nejkrásnějších městských parků v Severní Americe. Dokola jej lemuje 9 km dlouhá „Seawall promenade,“ nabízející výhled na oceán s obrovskými tankery kotvícími několik kilometrů od pobřeží. Tato promenáda je oblíbená u běžců a cyklistů, kteří tady každý den dolaďují svou formu. Ale překrásné výhledy přímo vybízejí i k neobyčejné procházce. Ze Stanley Parku je úchvatný pohled na centrum města. Nejkrásnější fotografie zachycující Vancouver vznikají právě tady. Z centra je sem opravdu jen kousek, takže každý, kdo si pořebuje odpočinout od stresu hlučných ulic, se může už za pouhých deset minut ztratit v tichu deštných lesů Britské Kolumbie. Zajímavou atrakcí ve Stanley Parku je i takzvaný „9 O’Clock Gun”, což je kanón, který každý den přesně v devět hodin večer vydá ohromně silnou ránu. Tato tradice sahá až někam do 18. století, kdy tento kanón ohlašoval rybářům, že rybolov je pro dnešní den ukončen. Snad nejkrásnější pláž ve Vancouveru „Wrech Beach,“ tichá a odlehlá, už zase láká spoustu nudistů, kteří se sluní ve svých lehátkách.

Ožívá i překrásná komunita „Deep Cove,“ vzdálená asi pětačtyřicet minut od Vancouveru. Kavárny, restaurace, kina, divadla a ulice praskají ve švech. Někdo pospíchá, někdo se prochází, někdo se jen tak fláká.

A někdo to všechno pozoruje a fotí si kolem vysázené překrásně rozkvétající sakury…

Jakub, 2014

%d blogerům se to líbí: